یکشنبه 02 آبان 00:00:00

حضور قائم مقام شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی در کنگره ملی آبیاری و زهکشی

حضور قائم مقام شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی در کنگره ملی آبیاری و زهکشی


حضور قائم مقام شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی در کنگره ملی آبیاری و زهکشی
قائم مقام شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی در پنجمین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران که به میزبانی دانشگاه بیرجند به صورت مجازی برگزار شد به سخنرانی پرداخت.
مهندس هاشمی مقدم با انتقاد از پایین بودن نرخ تعیین شده برای آب و آب بهای مصرفی آب در کشور، گفت: این نرخ پایین در واقع حراج آب است، در خراسان جنوبی به ازای هر متر مکعب توزیع آب شرکت آب و فاضلاب حدود هزار تومان و در جمع آوری فاضلاب هر متر مکعب ۷۰۰ تومان ضررمی کند.
وی ، با اشاره به اینکه در حال حاضر در سطح استان ۷۴۹ هزار نفر جمعیت از طریق شبکه های آبرسانی شهری و روستایی تحت پوشش هستند، گفت:  این افراد در قالب ۳۳۹ هزار مشترک آب روستایی و شهری از خدمات شرکت و فاضلاب استان بهره می برند.
وی با بیان اینکه ۷۵ درصد روستاهای خراسان جنوبی دارای شبکه توزیع آب آشامیدنی هستند (که در این زمینه نسبت به متوسط کشوری کمی پایین تر هستیم)، گفت: هم اکنون ۴۳۰ روستای استان با تانکر برای مصارف شرب و بهداشتی آنها آبرسانی می شود و سالانه بالغ بر ۳۰۰هزار مترمکعب آب را با تانکر از نقاط مختلف استان در اختیار این عزیزان قرار می دهیم.
قائم مقام شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی با اشاره به اینکه خراسان جنوبی اولین استان در سطح کشور بوده است که در سال ۹۸ برنامه سازگاری با کم آبی در آن تصویب شده است، افزود: برنامه تنظیم و تصویب شده و حالا باید همه دستگاهها و مسئولان نسبت به اجرای آن با تخصیص به موقع و مناسب اعتبارات تلاش داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه هزینه های سنگین و تعرفه پایین آب در استان عملا تعادل و توجیه ندارد، اظهارداشت: این اختلاف قیمت در آینده شرکت آب را با مشکلات مواجه خواهد کرد لذا لازم است که دولت سیزدهم تعرفه های آب را منطقی تر کند تا خدمات بهتری به مشترکین بدهیم و از استهلاک تاسیسات جلوگیری شود.
قائم مقام شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی با بیان اینکه باید با انجام اقداماتی از جمله عایق سازی ساختمان ها به دنبال بهره وری بیشتر سیستم سرمایشی ساختمان ها و مصرف کمتر کولرهای آبی باشیم، گفت: باید در کنار هر سرمایه گذاری که در استان صورت می گیرد به موضوع آب هم در کنار سرمایه های نیروی انسانی و انرژی به عنوان عامل چهارم توجه شود.
مهندس هاشمی مقدم با بیان اینکه مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب بیرجند با ظرفیت تصفیه روزانه 21500 هزار مترمکعب در شبانه روز امسال به بهره برداری می رسد که می تواند پساب آن بخش عظیمی از آب مورد نیاز صنعت، فضای سبز و نهالستان های شهرداری را با بازچرخانی تامین کند، گفت: توسط شرکت های تابعه وزارت نیرو در استان تلاش خواهد شد تا بخشی از آب فاضلاب به چرخه استفاده غیر شرب برگردد.
وی با هشدار به کسانی که در روستاها یا برخی نقاط حاشیه شهرها از انشعاب های غیر مجاز استفاده می کنند، گفت: چنانچه موردی از انشعاب غیر مجاز در مجتمع های روستایی مشاهده شد، برخورد جدی صورت خواهد گرفت.
قائم مقام شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی با اشاره به اینکه الگوی مصرف آب شرب تعیین شده به طور متوسط در ۱۵ متر مکعب در ماه به ازای هر خانوار تعریف شده است، گفت: این میزان در خراسان جنوبی ۱۲ مترمکعب است که باید از مردم استان به خاطر رعایت الگوی مصرف تشکر کرد هرچند لازم است با توجه به صعوبت تامین آب باز هم مصارف کمتر شود.
هاشمی مقدم با اشاره به اینکه هدر رفت آب در استان حدود ۳۶ درصد است، گفت: اقداماتی از جمله نشت یابی و اصلاح شبکه و انشعابات در دست انجام است و مردم استان می توانند مشکلات، مسائل و پیشنهادات خود را از طریق سامانه ۱۲۲ با شرکت آب و فاضلاب استان جهت پیگیری های بعدی در میان بگذارند.

 

0 نظرات کاربران

ثبت نظر

افراد کم توان