بیرجند

حضور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی در جلسه شورای اسلامی شهر بیرجند

حضور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی در جلسه شورای اسلامی شهر بیرجند

مهدی هاشمی‌مقدم مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی در جلسه امروز شورای اسلامی شهر بیرجند، اظهار کرد: 99.85 درصد از جمعیت استان از آب شرب شهری برخوردار هستند.
 وی افزود: برنامه‌هایی برای توسعه زیرساخت ‌ها در طرح های مسکن مهر در دست انجام داریم که به عنوان مثال احداث یک باب مخزن دو هزار متر مکعب و خطوط رفت و برگشت و پمپاژ آن که نیاز مصرف آب مردم در شمال شهر و مشکل تامین فشار را برطرف می‌کند.
 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی بیان کرد: برای اجرای این پروژه حدود 4 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری می شود که امیدواریم تا دهه فجر امسال به بهره‌برداری برسد.
 هاشمی‌مقدم با اشاره به شرایط اقتصادی پیش‌روو افزایش هزینه‌ها، عنوان کرد: هزینه آسفالت مرمت نوار حفاری 4 برابر نسبت به دو سال پیش افزایش داشته است.
 وی به هدر رفت حدود40 درصدی آب در شهر بیرجند اشاره کرد و گفت:فرسوده بودن شبکه ها یکی از دلایل هدر رفت آب است و طی سال گذشته در بیرجند از محل منابع آب زیر زمینی برای تامین مصارف شرب و بهداشتی بیرجند 20 میلیون ‌متر مکعب برداشت شده است.
 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان‌جنوبی اظهار کرد: هدر رفت آب که عمدتا نامشهود و آب در زیرزمین جاری است در استان باید مدیریت شود چراکه گاهی به دلیل فرسودگی تاسیسات آب به املاک نیز خسارت‌هایی وارد می‌شود که باید به آن توجه کرد.
هاشمی‌مقدم گفت: در سال گذشته یک هزار و 11 فقره انشعاب بازسازی شده و یک هزار و300دستگاه کنتور خراب مشترکین تعویض شده است، همچنین مجموع اصلاح و توسعه شبکه اصلی آب در شهر بیرجند حدود 9 کیلومتر بوده است.
 وی افزود: در حال حاضر متوسط مصرف مشترکین آب خانگی در استان طی ماه 11.7 متر مکعب می باشد و با توجه به پایین بودن تعرفه‌ها و افزایش جدی هزینه‌ها نگران تامین استمرار خدمات هستیم.
 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در سال گذشته قیمت تمام شده برای هر متر مکعب آب بالغ بر 14 هزار و 481 ریال بوده، گفت: این قیمت در صورتی است که قیمت فروش هر متر مکعب 6 هزار و 655 ریال بوده است.
 هاشمی‌مقدم  تصریح کرد: در اقتصاد آب با زیان جدی مواجه هستیم که از سال 1384 تا سال گذشته میزان زیان انباشته در بخش آب 152 میلیارد تومان و در بخش فاضلاب 33 میلیارد تومان بوده است.
 وی اظهار کرد: در سال گذشته از 600 کیلومتر شبکه آب 6 کیلومتر شبکه اصلی فرسوده بازسازی شده است و 3 کیلومتر توسعه شبکه نیز اجرا شده است.
 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان‌جنوبی بیان کرد: بخش زیادی از نشت‌ های آبی قابل دیدن نیست و در شهرستان بیرجند 13 کیلومتر شبکه آب نیازمند اصلاح و بازسازی فوری است.
 هاشمی‌مقدم عنوان کرد: پروژه‌های در بخش آب در دست اجرا است که پروژه خط انتقال فاضلاب بیرجند به میزان 9 کیلومتر تکمیل و فاز دو پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب بیرجند با پیشرفت 70 درصد از جمله این پروژه‌ها است.
 وی افزود: با اجرای پروژه تصفیه‌خانه بیرجند 21 هزار و 500 متر مکعب آب در شبانه‌روز تصفیه می‌شود.
 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان ‌جنوبی پیشنهاد افزایش تعرفه‌های آب طبق تبصره 14 ابلاغی تعرفه های آب و فاضلاب را در جلسه شورای شهر مطرح کرد و گفت: بنا بر قانون هدفمندسازی یارانه ها قرار بود تا پایان برنامه پنجم توسعه، تعرفه آب به قیمت تمام شده برسد که این امر محقق نشد.
مهدی هاشمی‌مقدم مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی نیز در خصوص کیفیت آب، اظهار کرد: در بحث کنترل آلودگی آب شرب اهتمام ویژه صورت می گیرد اقدام شده و تا کنون شاهد آلودگی آب در شبکه توزیع شهری نبوده ایم که جا دارد از زحمات همکاران شاغل در شبکه بهداشت استان و همکاران صنعت آب و فاضلاب تشکر کنم.
 وی افزود: در خصوص کاهش هدرفت نیز تلاش می‌شود نسبت به تعمیر و تعویض شبکه‌های توزیع در حد امکانات موجود اقدام شود و اگر شورای شهر کمک کند شاهد بازسازی انشعابات فرسوده مشترکین و اصلاح شبکه های فرسوده آب و تعویض شیرآلات اصلی و در نتیجه افزایش کیفیت ارائه خدمات آب شهری خواهیم بود.
 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی بیان کرد: به طور متوسط هر کیلومتر اصلاح شبکه آب به 400 میلیون تومان هزینه نیاز دارد که اصلاح هر کیلومتر شبکه حدود یک‌هزار و 400 متر مکعب کاهش هدر رفت را بدنبال دارد.
 هاشمی‌مقدم با اشاره به اینکه نقاط مختلف شهر بیرجند زون‌بندی شده، عنوان کرد: 167 متر اختلاف فشار در نقاط مختلف شهر بیرجند وجود دارد که برای کاهش هدررفت باید برنامه زون بندی و مدیریت فشار شبکه بطور کامل انجام شود.
 زهره موهبتی عضو شورای اسلامی شهر بیرجند نیز در خصوص وضعیت آب شرب بیرجند که از طرف بنگاه آبلوله به اداره کل اوقاف و امور خیریه استان واگذار شده سوال کرد و افزود: در حال حاضر وضعیت به چه نحوی است؟
 هاشمی‌مقدم در این خصوص، گفت: بنگاه آبلوله از فلسفه اصلی که در خصوص آب شرب شهری داشته عدول کرده و اوقاف در این خصوص ورود کرده است.
 وی با بیان اینکه در حال حاضر بنگاه آبلوله وجود ندارد و اوقاف خود را متولی موقوفه آب می‌داند، افزود: اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی در راستای احقاق نیت خیّران اقدام به ساخت سقاخانه هایی برای تامین آب شرب شهروندان در سطح شهر بیرجند کرده است.
 هاشمی‌مقدم با بیان اینکه اوقاف و امور خیریه برای تامین آب شرب و ارائه خدمت به مردم اقدام به ساخت سقاخانه کرده، گفت: اوقاف و امور خیریه در این راستا برای ارائه خدمت خوب به مردم نیازمند همکاری و ورود سرمایه‌گذار در این خصوص است.
 موهبتی به مطالبات آب فاضلاب شهری از دستگاه‌های اجرایی و مشترکان خانگی اشاره کرد و افزود: میزان مطالبات شما چه میزان است؟ و آیا با پرداخت بدهی گوشه‌ای از مشکلات برطرف نخواهد شد؟
 هاشمی‌مقدم در خصوص مطالبات، بیان کرد: بدهی آب و فاضلاب شهری از مشترکان خانگی 950 میلیون تومان است و بیشترین میزان بدهی دستگاه‌های اجرایی مربوط به شهرداری‌های استان و نیروهای مسلح است که پیگیری های مستمر جهت وصول آن از مراجع ذیربط و اقداماتی از جمله تهاتر با شهرداری ها در حال انجام است.
 مهدی میری عضو شورای اسلامی شهر بیرجند نیز در خصوص افزایش تعرفه آب بهای مصرفی مشترکین، بیان کرد: مردم همیشه وظیفه خود را به خوبی انجام داده و می‌دهند بهتر است به جای افزایش هزینه آب بهای مصرفی مشترکین دولت  نسبت به تامین هزینه اصلاح شبکه‌ها و کاهش هدررفت اقدام نماید.
 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی اظهار کرد: طی یک ماه گذشته چند نوبت با حضور در سازمان برنامه و بودجه مرکز کشور پیگیری دریافت اعتبار و کمک بوده‌ام اما با توجه به سنگین بودن هزینه‌ها پیگیری‌های سنگین و مکرر تنها با منابع دولتی که آن هم به صورت انتفاعی و با توجه به ماهیت خصوصی شرکتهای آب و فاضلاب است ،  امکان تامین هزینه ها مقدور نمی باشد.
 هاشمی‌مقدم از افزایش اعتبار مصوب آب و فاضلاب شهری بیرجند از 3 به 10 میلیارد تومان در سال جاری  در مقایسه با سال قبل خبر داد و افزود: با توجه به افزایش هزینه‌ها نیاز به بازنگری در تعرفه ها اجتناب پذیر است.
 در نهایت مقرر شد در این خصوص  موضوع به کمیسیون مربوطه در شورا ، جهت بررسی های کارشناسی بیشتر ارجاع شود و نتیجه بررسی های کارشناسی توسط شورا به شرکت آب و فاضلاب ابلاغ گردد.

 
تعداد بازدید : 298
زمان انتشار : 1398/07/16
نویسنده: روابط عمومی
تلفن : 05632234310

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟


6 + 16 =
   
   


Power by : RAAKCMS